Chcete vědět, jak jsou na tom české firmy se sociálními sítěmi? Jeden z nejucelenějších průzkumů pro ČR o HR na sociálních sítích vytvořila organizace české pobočky Grant Thornton. Výsledky tohoto průzkumu s malými odchylkami potvrzují světové trendy firem ve využívání sociálních sítích. Jeden závěr je však pro mě alarmující a děsivý.
Sběr dat probíhal podle Grant Thornton v září 2017 formou online dotazníku, který byl šířen především prostřednictvím sociálních sítí. Průzkumu se zúčastnilo 218 HR profesionálů z firem napříč různými odvětvími a velikostmi z celé ČR. Zda je to dostatečný vzorek pro zobecnění trendů a vytvoření obecnějších trendů nechám na každém čtenáři.
Pro mě asi nejzajímavější a nejvíce překvapivé údaje z tohoto průzkumu:
1. 78 % HR profesionálů používá k náborovým aktivitám Facebook (90% LinkedIn).
2. LinkedIn využívá 90 % firem bez ohledu na svou velikost.
3. Mezi „netradičními sítěmi“ pro HR kraluje i Glasdoors, MeeetUp nebo GitHub.
4. 57 % společností, které často inzerují pracovní pozice, postupuje bez strategie.
5. 65 % firem nemá strategii pro HR marketing a online recruitment.
6. Asi 25 % firem sdílí na sociálních sítích své úspěchy (velmi často a i příležitostně) – napříč obory.
7. 32 % firem využívá sociální sítě pro představení kanceláří a firemní kultury – napříč obory.
8. Pouze zhruba 15 % firem komunikuje své benefity – napříč obory.
9. 65 % HR uživatelů používá svůj osobní profil na LinkedIn pro firemní HR marketing a recruitment, Facebook 29 %.
10. V 50 % firem zaměstnanci sdílí a lajkují firemní obsah.
11. 30 % firem nevyhodnocuje úspěšnost svých aktivit na sociálních sítích.
12. 76 % zaměstnanců má povolený přístup na sociální sítě v pracovní době.
13. 64 % firem nevyužívá žádnou sociální síť pro interní komunikaci.
Co lze vyčíst mezi řádky?
Obliba sociálních sítí kontinuálně roste a uživatelů přibývá. Velký vliv na to má dostupnost mobilního připojení.
Lidé násobně více důvěřují informacím, které se k nim dostanou od jejich přátel a známých než těm, které sdílí firemní profily. Firemní profil má tedy na sociální sítí smysl, pokud jeho obsah šíří sami zaměstnanci.
Ochotu zaměstnanců zapojovat se do HR marketingu a recruitmentu by měly firmy vědomě využívat a rozvíjet. Vydatně tak ještě vlastně nedělají. Je zde tedy velký prostor pro šíření firemního obsahu přes profily zaměstnanců.
Všichni zaměstnanci mohou být zároveň ambasadory značky firmy, pomáhat recruitmentu, brandingu, stačí je jen umět motivovat a dát jim do rukou správné nástroje.
Jeden alarmující a děsivý závěr
V 9 z 10 firem jsou zaměstnanci aktivní alespoň příležitostně. Sdílí a lajkují firemní obsah, pracovní nabídky a sami publikují fotky z kanceláří, pouze přibližně v 10 % firem je to velmi časté. Velmi malé číslo. Děje se tak tedy pouze náhodně, a příležitostně. Jinak si tento fakt neumím interpretovat.
Firmy stále neví, jak uceleně, systémově uchopit zapojení zaměstnanců do firemní komunikace. S lidmi můžete přeci mluvit pouze tam, kde opravdu tráví čas.
Téměř 80 % zaměstnanců je denně na sociálních sítích a firmy toho neumí využít. 69 % internetové české populace má profily na minimálně třech sociálních sítích a tráví na nich průměrně 2,5 hodiny denně.
I když tedy firmy využívají téměř ze dvou třetin sociální sítě pro interní komunikaci – největší oblibě se těší Skype, Slack, Yammer, tajné Facebookové skupiny a různé interní sociální sítě – firmy nejsou schopny uceleně uchopit sociální sítě jako firemní komunikační nástroj (ECE: Employee Communication and Engagement platform). Potvrzuje to i to, že firmám chybí strategie komunikace.
Nejde o to, zvolit jednu sociální síť, ale umožnit zaměstnancům využívat sociální sítě, které již stejně tak využívají i pro firemní účely. V tomto jsme opět trochu oproti světu zaspali dobu.
Autor: Jaromír Průša